Використання сучасних ІКТ
у навчально-виховному середовищі «1 УЧЕНЬ : 1 КОМП’ЮТЕР»
на базі шкільних нетбуків INTEL
Навчальні матеріали

Шукати

Предмет

Клас

вдля

Ознайомлення з алфавітом. Повторення алфавітних назв букв

Тема:  Ознайомлення з алфавітом. Повторення алфавітних назв букв.

Мета:    Ознайомити учнів з алфавітом, з алфавітними назвами букв; збагачувати словниковий запас учнів;

розвивати мовлення, спостережливість, навички виразного та свідомого читання;

виховувати у дітей чуйність, уважність, доброту в ставленні до рідної матері, до інших людей.

Обладнання: комп’ютер, нетбуки; каса букв, предметні малюнки.

Тип уроку: закріплення вивченого матеріалу

Хід уроку.

І  Актуалізація опорних знань.

1.    Акровірш.

—   Що таке абетка?

(Абетка — певний порядок розміщення букв у писемності будь-якого наро­ду; азбука, алфавіт).

2.    Вчитель.

Цю найпершу книжку в світі

вчіть уважно, любі діти.

Шлях до світла проклада

Ваша перша АЗ - БУ - КА.

3.    Учень.

Веселе місто Алфавіт!

Йому сьогодні наш привіт.

До нього ми долаєм путь —

У ньому літери живуть.

Живуть там літери в словах,

А кожне слово — звір чи птах,

Травиця чи барвистий цвіт.

Отож, в похід за мною вслід.

4.    Вчитель.

—   Сьогодні ми здійснимо подорож у місто Алфавіт. Але щоб туди потрапити,
потрібно відгадати ось ці загадки.

а) Коли хочеш ти читати,
То мене повинен знати,
А коли мене не знаєш,

То нічого не вгадаєш. (Буква)

б) Дуже я потрібна всім —
І дорослим, і малим.
Всіх я розуму учу,

А сама завжди мовчу. (Книга)

в)  Хоч носик і є, та тільки не дише.
Носиком п'є, носиком пише. (Перо)

г) Довгі палички кругленькі —
Сині, жовті, червоненькі.
На папері походили,
Кольори свої лишили...
Звуться палички оці
Кольорові... (олівці).

д) Є чарівник у школі в нас.
Ану, впізнайте, хто він?
Озветься - тиша йде у клас,
Озветься ще раз — гомін.
Щоб не спізнитись на урок,
Нам голос подає ... (дзвінок).

II. Робота над новим матеріалом.

1.   Розгляд каси букв. Алфавітні назви букв.

—З якої букви починається алфавіт?

—Якою буквою закінчується?

—Які букви позначають голосні звуки? —Які букви завжди позначають два звуки?

—Які буквосполучення позначають один звук?

—Що цікавого ви можете сказати про букви "Я", "Ю", "Є"?

—А про м'який знак?

2.   Буква  „А”

—  Наша подорож починається. Ми в гостях у літери "А".

а)   Назвати слова, які починаються літерою А.
(Апельсин, Андрій, ананас, аґрус, аркуш).
б)   Гра "Буквоїд".

- Вставити пропущені букви.    

Р...к пішов гуляти в с... д. Не дійшов, бо повз н...з...д.

   - Яку букву вставили? (А)

    г) Спів букви "А -а - а - а!"

В алфавіті "А" - найперша! В алфавіті "А" - найлегша! Широко "ротик" розкривай, Букву "А" ти проспівай: А - а - а -а!

3.   Буква „Б”

—  А зараз поїдемо до зупинки з літерою "Б".

а)  Яких тварин ви знаєте на букву "Б"? (Баран, білка, бик, бегемот, бізон, буйвол, барс, бобер, борсук).

б)  Смішинка.

Цілий день біля воріт

Вчив баранчик алфавіт.

Добре вимучив себе,

Та завчив лиш букву "Бе".

в)  Які назви рослин з цією буквою ви знаєте? (Барвінок, береза, бузок, дуб, бук, верба).

г)   Творче завдання.

Гра "Утвори нові слова".
Утворити нові слова з літер слова "барвінок".

(Діти утворюють нові слова і друкують їх)

БАРВІНОК — бар, раб, вінок, банка, рак, ріка, кіно, кора, нора, вікно, рів.

4.   Буква „Д”

—  Тепер попрямуємо до зупинки літери "Д".

а)   Гра "Впіймай звук [д]".

Дятел, телефон, дерево, дзиґа, діжка, тарілка, Данилко, Тамара, Дніпро, дів­чинка, квіти.

б)  Назвіть найдорожче для вас слово, з яким ви хочете жити в мирі? (Дружба.)

в)   Прочитати прислів'я про дружбу.

г)  Гра "Декламатори".

- Прочитати вірш, як доповідач на трибуні; як старий дідусь; як 5-річна дівчин­ка; як іноземець.

Дятел дзьобом довбе дуба,

Дім будує діткам любим.

І сміється дітвора:

— Дуже міцна голова!

5.  Екскурсія по Донецьку

—Уявімо себе легкокрилими і полетимо до літери, з якої починається наше  місто.

а)  Бесіда.

- Яку назву має наше місто?

- Чим воно вам подобається?

- Які люди живуть у ньому? (Добрі, хороші, привітні, ласкаві, ввічливі, працелюбні.)

б)  Гра "Ти — екскурсовод".

Розповісти про найкраще місце у твоєму місті.

6.  Буква „М”       

—      А тепер ми з вами продовжимо подорож до зупинки з літерою "М". Ми її присвятимо мамам, бо хто нам найдорожчий у житті? Мама! її турбота і ласка завжди допомагають нам у житті.

а)  Читання вірша.  

б)   Слухання аудіозапису пісні "Рідна мати моя".

в)  Фізхвилинка. Гра рухів "Чим я допомагаю мамі вдома?"

7.    Буква  „С”      

—      Поїзд відправляється, ніхто не залишається. Щоб відгадати, на якій зупинці будемо, уважно послухайте і відгадайте загадку.

Щодня по одній дорозі іде, а назад не вертається. (Сонце)

а)  Які чудові слова починаються з цієї літери?
(Сонце, сон, солодощі, сміливий, село, слово, сім'я...).

б)   Вікторина "До яких казок належать ці малюнки?"

("Солом'яний бичок", "Колосок", "Сірко", "Лисиця і журавель", "Телесик'").

—      В яких словах зустрічається звук [с]?

в)   Смішинка "Хто розплутає слова?"
(Послухай, зрозумій, посміхнись).

За струмком дзюрчить село,

Небо в сонечку зійшло,

У ставку сплеснувся шпак,

У садку співа щупак,

Вистрибнув на півня пліт,

Кукурікнув сірий кіт,

Сіла квітка на бджолу,

Дуб старий спиляв пилу...

Хто ж розплутає слова?

Ви не зможете, бува?

8. Підсумок подорожі.

—Ось і закінчується наша подорож. Ми відвідали місто Алфавіт, мешканці
якого — букви, що живуть, як одна дружна сім'я.

                 Одна сім 'я

Зранку випав перший сніг.

Всюди чути гамір, сміх,

Та не видно щось ніде

Літер А, Б, В, Г, Ґ, Д...

—Мабуть, справи в них свої, —

Кажуть Е, Є, Ж, З, И, І, ї, —

Доведеться, як не гірко,

Нам самим іти на гірку...

—Ні, давайте заберем

Букви Й, К, Л та М! —

Раптом Н, О, П, Р, С

Підстрибнули до небес:

Заберіть на гірку й нас,

Ми всі маєм вільний час!

—Ми також! — слідом кричать

Т, У, Ф, Х, Ц та Ч.

Букви Ш, Щ, Ю і Я  

Мовлять: — Ми одна сім'я.

І тому всі тридцять три

Покатаємось з гори!

—Мусить бути саме так! —

—їх підтримав М'який Знак.


Ш. Набір літер алфавіту в документі Word

IV. Підсумок уроку.

— Що таке алфавіт (абетка, азбука)?

Завдання для учнів:

Встав пропущені букви.

Р...к пішов гуляти в с... д.

Не дійшов, бо повз н...з...д.

Утвори нові слова та набери їх.

БАРВІНОК -

Набери алфавіт.

А .......................................                                  


Мітки: Алфавіт
© 2009 Intel - "Навчання
для майбутнього в Україні"
Міністерство Освіти і науки України (МОН)IntelІнститут інформаційних технологій АПН України
Контакти|Мапа сайту|Зворотній зв'язок